Foreninger

Antal foreninger ialt: 142. Klik på foreningens titel for at læse mere.
ForeningGruppeHjemmeside
Idrætsforeningen for handicappede Ældre og handicappede www.ihaalborg.dk
Aalborg Seniorsport Ældre og handicappede www.seniorsport.dk
Aktivitetscentret Smedegården Ældre og handicappede
De Positive - Førtidspensionistklub Ældre og handicappede www.freewebsite-service.com/depositive
Klub 93 Ældre og handicappede
Borgerhjælp Øst Ældre og pensionister
Lokalrådet i Aalborg Øst Ældre og pensionister
Borgerforum Aalborg Øst Borgerforening kvarterloft.dk
Nørre Tranders Borgerforening Borgerforening
Øster Uttrup Borgerforening Borgerforening
Sommerfuglehaverne Borgerforening
Haveforeningen Budumvang Borgerforening www.budumvang.dk
Haveforeningen Jørgen Berthelsens Minde Borgerforening www.berthelsensminde.dk
Haveselskabet Aalborg borgerforening www.haveselskabet.dk/aalborg
Nørre Tranders Antenneforening Borgerforening www.nta-tv.dk
Café Familiestart Øst Børn og unge
Legestue Børn og unge
Mandagsklubben på Næssundvej Børn og unge
9220 De Frivillige Børn og unge
Børneklubben Aalborg Øst, Globen Børn og unge www.urk.dk
Børnemix / URK Børn og unge www.urk.dk
DDS Johan Rantzau Børn og unge www.johanrantzau.dk
FDF Aalborg 8 Nr. Tranders Børn og unge www.FDF.dk/aalborg8
KFUM Øster Uttrup Gruppen Børn og unge
Børns Voksenvenner Børn og unge www.voksenven-aalborg.dk
Foreningen for Grønlandske Børn Børn og unge
Teenspot Børn og unge
Fritidscentret Byggeren Børn og unge
Fritidscentret Herningvej Børn og unge www.ungdomsringen.dk
Fritidscentret Smedegården Børn og unge
Fritidsjob i Aalborg Børn og unge www.fritidsjobaalborg.dk
Familieklubben Børn og unge
Grønlandske Børn Børn og unge www.fgb.dk
Sammenhold i Øst Diverse www.majfest.dk
Cykelværkstedet Diverse
Genbrugsbutik JGS Diverse
Genbrugsen Diverse
Bankocenter Danmark Diverse www.bankocentret.dk
Bankoklub Diverse
Borgerjournalist 9220 Diverse
Team Øst afd. 158 Diverse
Onsdagscafé Diverse
Torsdagscafé Diverse
UNF Aalborg Diverse www.unf.dk/aalborg
Aalborg Retshjælp Diverse
Shindo Sangha  Diverse
Sundhedshjørnet Diverse
Sundhedsværkstedet Øst Diverse
Hundeklubben SAK Dyr www.hundeklubben-SAK.dk
Aalborg Hundeklub Dyr www.aalborg-hundeklub.dk
Bernersennen Nordjylland Dyr www.aalborg-hundeklub.dk
Schæferhundeklubben Dyr www.schaeferhundkreds16.dk
Sportsrideklubben Øster Uttrup Dyr
Brevdueforeningen 053 Sølyst Dyr www.053-soelyst.123hjemmeside.dk
Kattens Værn Dyr www.kattens-vaern.dk
Limfjordsjægerne Dyr www.limfjordsjaegerne.dk
Aalborg & Omegns Jagtforening Dyr www.a-o-j.dk
Aalborg Jægerklub Dyr www.aajk.dk
Stald Kridtgaarden Dyr
Krea-Kilden Glasværksted Kreativt
Fotoklub Aalborg øst Kreativt
Aalborg Scrapbooking og kort Kreativt
Patchworkpigerne Kreativt
Kniplepigerne Kreativt
Malerpigerne Kreativt
Pilens Venner Kreativt
Kaffe og Strik Kreativt
Strikkeklub Kreativt
Strikkeklubben Nr.Tranders Kreativt
De Garnglade Kreativt
Glasværksted Kreativt
Lokalhistorisk Forening for Nørre Tranders Sogn Kultur
Forening Norden Aalborg og omegn Kultur www.norden-aalborg.dk
Fokus Folkeoplysning Kultur www.fokus-folkeoplysning.dk
Filmklub Kanalen Kultur www.filmklubkanalen.dk
Mekanisk Nostalgi Kultur www.mekanisknostalgi.dk
KISS - Kultur, Idræt, Sundhed, Samvær Kultur
Frivillig Aalborg Kultur
Bydelsmødre Aalborg Øst Kultur
Quinderne Kultur
Den Etniske Kvindeforening Kultur
Kvindeforeningen SAWA Kultur
Den Østlige Forening Kultur
Mandeklub Kultur
Onsdags Læseklub for voksne Kultur www.trekanten.info
Bevaringsforeningen for Landsbyen Nørre Tranders Kultur
Dansk-Rumænsk forening Kultur
Danskundervisning Kultur
Lille Skole for Voksne Kultur www.sindskolerne.dk
Brugshuset Øster Uttrup kultur- og brugshuse Øster Uttrup borgerforening
Øster Sundby Møllelaug kultur- og brugshuse
Nr. Tranders Kirke kulturhuse www.nrtranders.dk
Rørdal Kirke kulturhuse www.nrtranders.dk
Trekanten - bibliotek & kulturhus kulturhuse www.trekanten.info
Kanalhuset kulturhuse
Aktivitetshuset Sundparken kulturhuse
Butik-Caféen kulturhuse www.frivillighuset.dk/butik-cafeen
Kaffe Fair kulturhuse www.kaffefair.dk
Sommerfuglens Venner kulturhuse
Frikirken International Church kulturhuse www.fintc.dk
Gigantium - Idræts- og kulturcenter kulturhuse www.gigantium.dk
Babysalmesang Musik og Dans www.nrtranders.dk
Side by Side Linedancers Musik og Dans www.sidebyside-linedance.dk
Touch of Africa Musik og Dans
VIMOROZ Musik og Dans
Aalborg Danse- og Spillemandslaug Musik og Dans www.aalborgdanseogspillemandslaug.dk
Aalborg Harmonikaklub Musik og Dans
Visens Venner Musik og Dans www.visensvenner.dk
Aalborg Country Music Club Musik og Dans
Aalborg Pipe Band Musik og Dans www.aalborgpipeband.dk
Country Jamboree Aalborg Musik og Dans www.countryjamboreeaalborg.dk
KB 81 - Kildeparkens Boldklub Sport og Idræt www.kb81.dk
AaB - Aalborg Boldspilsklub af 1885 Sport og Idræt www.aabaf1885.dk
HK STAR Håndbold Sport og Idræt www.hkstar.dk
Aalborg Flyers Floorball Club Sport og Idræt www.aalborgflyers.dk
Aab Floorball Sport og Idræt www.aabfloorball.dk
Aalborg Heroes Sport og Idræt www.aalborgheroes.dk
Aab 89ers, Amerikansk Football Sport og Idræt www.89ers.dk
Aviators Modelflyvere Sport og Idræt www.aviatorsmodelflyvere.dk
Dragen Nordjylland Sport og Idræt
Krolf Ø - Sommerfuglen Sport og Idræt
NIM - Nordjyllands Inline Motionister Sport og Idræt www.nim-rul.dk
Nordic Walking Stavmotion Sport og Idræt www.stavmotion.dk
B32 Øster Sundby boldklub Sport og Idræt www.minidraet.dgi.dk/forening/70373401?aktivitet=40
IF Haabet, Øster Uttrup Sport og Idræt
Aalborg Selvforsvar & Ju-Jitsu Klub Sport og Idræt
Bujinkan Ninpo Dojo Aalborg Sport og Idræt
Aalborg Øst Road Runners Club Sport og Idræt www.aalborg-roadrunners.dk
Gymnastik for 4-6 år HK Star Sport og Idræt
Aab Ishockeyforening Sport og Idræt www.AaB-is.dk
Aalborg Curling Klub Sport og Idræt www.aalborg-curling.dk
Aalborg Skøjteløberforening (ASF) Sport og Idræt www.a-s-f.dk
AaB esport Sport og Idræt www.aabesport.dk
Dartklubben Kanalen Sport og Idræt
Pokerklub Sport og Idræt
Billard Klub Sport og Idræt
Motorik 3-5 år - HK Star Sport og Idræt www.hkstar.dk
Badmintonklubben abc Aalborg Sport og Idræt www.abc-aalborg.dk
Børnebasket Aalborg Sport og Idræt Børnebasket Aalborg
FitnessØ - Foreningsbasseret MOTIONSCENTER Sport og Idræt Fitness Ø
Aalborg Dinosaurs Discgolf Sport og Idræt www.dinosaurs.dk/discgolf
Nørre Tranders E-sport Sport og Idræt www.nrtesport.dk